AKTIVNÍ SÍŤOVÉ PRVKY

Pod pojem "aktivní síťové prvky" se v dnešní době zařazují všechna zařízení, která slouží potřebám vzájemného propojování v počítačových sítích.
V prvním přiblížení si lze představit, že "aktivní síťový prvek" je všechno to, co nějakým způsobem aktivně působí na přenášené signály
- tedy je zesiluje a různě modifikuje.

Do nejzákladnějších aktivních síťových prvků můžeme zařadit:

  1. Repeater - opakovač
  2. Hub - rozbočovač
  3. Switch - přepínač
  4. Bridge - můstek
  5. Router - směrovač

Dále ještě můžeme do aktivních síťových prvků např.: NIC (Network Interface Card), Print Servery, Central Home Drive, Network Storage Adapter, Power E-net a mnoho dalších, ale těm se na těchto stránkách věnovat nebudeme.

Repeater - opakovač

Elektronické zařízení, které funguje jako zesilovač signálu přenášející informaci. Kvalita signálu se s narůstající vzdáleností ztrácí, proto singál "nastavujeme" repeatery, aby se "zopakovala" kvalita signálu, kterou měl na začátku a dosáhl tak delší vzdálenosti. Zároveň čistí tento signál od deformací a zkreslení.Tak se zvyšuje dosah média bez ztráty kvality a obsahu signálu. Repeater nemá žádnou paměť - vše co přijme, zesílí a odešle "bez rozmyšlení" hned dál. Repeatery pracují na první vrstvě modelu ISO/OSI (= na fyzické vrstvě, neboť pracují přímo s elektrickým signálem).

Hub - rozbočovač

Tento prvek umožňuje počítačovou síť větvit, nejčastěji do hvězdicové topologie. Stejně jako opakovač zkopíruje všechna příchozí data a zesílí jejich signál. Dál je ale rozešle na všechny porty a to bez ohledu na to, kterému tyto data skutečně patří.Dochází tak k přetěžování sítě. Stejně jako repeater pracuje hub na první vrstvě modelu ISO/OSI. Dnes se ale již skoro nepoužívá, neboť byl nahrazen dokonalejším switchem.

Switch - přepínač

Elektronické zařízení, které také zesiluje elektronický signál jako předchozí dva. Na rozdíl od Hubů jej ale zasílá pouze na porty, pro které je určen. Toho dosahuje pomocí tzv. přepínací tabulky, což jsou tabulky obsahující fyzické adresy a k nim přiřazené odpovídající rozhraní. Switch nepředává data rovnou. Nejprve je uloží do své vyrovnávací paměti a počká, až bude na cílovém rozhraní volno, aby mohl data odeslat. Tím zabraňuje přetížení sítě. Zároveň chrání data před zneužitím, protože je posílá jen tam, kam opravdu patří. Switch pracuje na druhé vrstvě modelu ISO/OSI (= na spojové vrstvě, která uspořádává data z první vrstvy do rámců, které následně seřazuje. Tyto rámce formátuje a přiřazuje jim fyzickou adresu).

Bridge - můstek

Zařízení, které fyzicky umožňuje spojení a následné sdílení informací přes tzv. bránu (=gateway) mezi více počítačovými sítěmi. Dále také konvertuje data do formátu, se kterým je síť schopná pracovat.
Je protokolově nezávislý, pracuje na druhé vrstvě modelu ISO/OSI.

Router - směrovač

Zařízení propojující sítě, které pracují se stejným síťovým protokolem. Přenáší pakety tou nejlepší možnou cestou k cílovému hostiteli. Oproti switchi je pomalejší - paket musí totiž nejprve načíst do své vyrovnávací paměti a až poté se rozhodne, co s ním bude dál dělat. Pracuje se 2 tabulkami - již zmíněnou přepínací tabulkou a nově se směrovací tabulkou,díky níž zná topologii sítí a může tak zvolit algorytmus přenosu dat. Pracuje na třetí vrstvě modelu ISO/OSI, neboť odesílá data podle IP adres - tedy protokolově v síti. Může pracovat buď na základě statického směrování, nebo na zakládě dynamického směrování. Statické směrování = směrovací tabulku vyplňuje uživatel, takže automaticky nereaguje na změny v síti. Naopak dynamické směrování - jak název napovídá - na změny v síti reaguje.